Čo to je?
Logopedická depistáž je skríning jazykových schopností. Jej cieľom je posúdiť, či dieťa potrebuje logopedickú starostlivosť (či má narušenú komunikačnú schopnosť).
Pre koho?
Orientačné logopedické vyšetrenie sa realizuje najmä v predškolskom zariadení u detí 3-6 rokov.
U predškolákov logopéd vyšetruje aj tzv. prediktory gramotnosti (či je dieťa pripravené do školy po jazykovej stránke – aké má predpoklady na osvojovanie písania a čítania).
Ako prebieha?
Logopéd z poradne (CŠPP alebo CPPPaP) osobne, po dohode s vedením MŠ, dané zariadenie navštívi a vyšetrí všetky deti, ktorých rodičia podpíšu prihlášku aj súhlas s vyšetrením. Bez nich nemôže logopéd s dieťaťom pracovať.
Vzhľadom na množstvo prihlásených detí, dostupného času i v závislosti od individuálnych potrieb dieťaťa si logopéd určí spôsob vyšetrenia – individuálne alebo v menších skupinách.
Čo je obsahom vyšetrenia?
Logopéd si všíma, či sú jazykové schopnosti a reč, vzhľadom k veku, primerané (pre každý vek sú iné „nároky“).
Využíva na to rozhovor, obrázkový materiál (pomenovanie obrázkov, dejové obrázky) a rôzne iné pomôcky či hračky.
Všíma si:
- celkovú komunikáciu (schopnosť viesť dialóg, zmysluplnosť odpovedí, tvorba otázok, pohotovosť vo vyjadrovaní…),
- porozumenie (či sú odpovede relevantné, porozumenie základným otázkam a inštrukciám…)
- rozprávanie príbehu (schopnosť nadviazať na seba vety, vyjadriť pointu príbehu, opis postáv, časová postupnosť…)
- tvorbu viet (ich zložitosť, význam, skladbu, slovosled…)
- slovnú zásobu (pomenovanie obrázkov, použitie a aktualizácia slov v komunikácii, porozumenie nadradeným pojmov…)
- celkovú zrozumiteľnosť rečového prejavu
- ktoré hlásky sa v reči vyskytujú a ktoré chýbajú
- úroveň fonematického uvedomovania (schopnosť sluchom rozlíšiť dve zvukovo podobné slová, deliť slová na slabiky, neskôr schopnosť izolovať prvú či poslednú hlásku v slove)
- okrem toho si všíma spoluprácu, výdrž pri aktivite, pozornostné a pamäťové procesy, vníma, či dieťa dobre počuje, aké má oromotorické schopnosti, zlozvyky s vplyvom na reč (dýchanie ústami, otvorený zhryz…)
Správa z vyšetrenia
Výsledkom vyšetrenia je stručná správa, ktorú dostane zákonný zástupca. V nej je odpoveď na základnú otázku skríningu: Potrebuje dieťa zahájiť logopedickú starostlivosť?
Následné rozhodnutie a kroky ostávajú v kompetencii rodiča.
Správa obsahuje aj písomné odporúčania pre rodičov. Napríklad je odporúčané komplexnejšie vyšetrenie, vyšetrenie u iného odborníka, odporúčanie na logopedickú terapiu či odporúčania na aktivity na rozvoj reči v domácom prostredí.
Vyšetrenie je len orientačné – ak má rodič záujem o detailnejšie vyšetrenie jazykových schopností, je potrebné objednať sa na samostatné stretnutie.
Čo robiť, ak mám záujem?
Ak ste rodič, vyjadrite svoj záujem v MŠ, ktorú vaše dieťa navštevuje. Ak ste pedagóg, informujte sa o možnostiach depistáže v niektorej zo školských poradní.