V tomto článku nájdete knihy, ktoré mali u nás doma (zatiaľ) najväčší úspech. Snažila som sa ich zoradiť postupne, s pribúdajúcou jazykovou „náročnosťou“. A občas aj podľa toho, kedy zaujali nášho Vilka. Kde sa dalo, zvýraznila som aj ich prínos na rozvoj jazykových schopností a pripísala som aj podobné typy kníh.

Tieto knihy sú určené pre deti približne do 3 rokov – to znamená na obdobie prvých slov, prvých kratších a dlhších viet. Môžu byť inšpiráciou aj pre staršie deti, ktorých však tieto vývinové mílniky ešte len čakajú.

A nenechajte sa pomýliť anglickými titulmi – anglický text si nahradíte slovenským, pričom ani nepotrebujete vedieť preklad – stačia obrázky 🙂

Bábätká – Prvá čiernobiela knižka pre bábätko (Stella Baggott, Svojtka&Co)

Vedeli ste, že kontrastné knižky sú pre bábätko najvhodnejšou voľbou? V kníhkupectvách ich veľmi ľahko rozpoznať podľa čiernej, bielej (a iných sýtych) farieb. Zobrazujú tvary (bodky, vlnovky, trojuholník…) alebo/aj konkrétne predmety, osoby, zvieratá.

Kontrastné knihy rozvíjajú zrak, zlepšujú pozornosť, podporujú rozvoj mozgu a vďaka nim je čas strávený na brušku väčšou zábavou. Svojím spracovaním sú pre dieťatko lákavé a už vo svojich prvých mesiacoch v ňom vyvolávajú záujem o knihy.

V tejto edícii sú dostupné aj Zvieratá, Tvár a Na prechádzke.

That´s not my hedgehog (Fiona Watt, Usborne)

Hlavný hrdina knihy, v tom našom prípade ježko, má časti tela zvýraznené vždy iným povrchom – niekedy je to huňaté, mäkké, hladké, inokedy hranaté či tvrdé. A to sa detským prštekom veľmi páči.

V sérii That´s not my… je obrovské množstvo podtitulov. Ak hľadáte podobné publikácie v slovenčine, nájdete ich pod kľúčovými slovami „dotyková kniha“ (má ich v ponuke napr. aj vydavateľstvo Svojtka).

Baby´s first lift the flap Peek a boo (Stella Baggott, Usborne)

Podobných kníh môžeme nájsť v ponuke kníhkupectiev viac než dosť. Našťastie. Knihy na štýl otváracích okienok vzbudzujú u dieťaťa zvedavosť a aktívne ho zapájajú aj do čítania (a to aj dieťa, ktoré nerozpráva).

Svoje plusy majú aj z pohľadu jazykového vývinu. Umožňujú dieťatku uvedomiť si, že predmety existujú, aj keď ich práve nevidí – táto schopnosť má svoj vrchol okolo 8.mesiaca (a volá sa stálosť objektu). Vďaka tomu je dieťatko pripravené aj na nástup prvých slov (ktoré sa preto môžu objaviť najskôr okolo 8.mesiaca, zvyčajne okolo 1.roka).

Na slovenskom knižnom trhu sú u detí veľmi obľúbené Kde je pani Sliepka, Kde je pán Psík (Svojtka).

Milá ZOO (Rod Campbell, Zelený kocúr)

Klop klop. Kto je tam? Tak začíname naše čítanie. Klopkáme na rôzne veľkosti debien a otvárame okienka, aby sme zistili, aké zvieratko sa tam ukrýva.

Niekomu sa môže zdať kniha obyčajná. Ale práve tá jednoduchosť je na nej najlepšia – ponúka nám veľa možností ako ju čítať a ako ju využiť na rozvoj reči. Kniha, ktorá s vami bude rásť. Od klopkania na debny, kde netreba nič rozprávať, cez pomenovanie zvieratiek, priraďovanie ich vlastností až po tvorenie dlhších viet.

Nie nadarmo je to jedna z najobľúbenejších detských knižiek naprieč celým svetom.

A od tohto roka konečne aj v slovenčine! 🙂

Na farme (Axióma)

Zvukové knihy sa stávajú pevnou súčasťou detských knižníc. A právom. Okrem výhod klasickej knihy ponúkajú aj niečo navyše – vďaka nim si dieťa uvedomuje, že „akcia“ má „reakciu“ – na to, aby počulo zvuk, musí stlačiť tlačidlo.

Útla knižka Na farme je vhodná na rozvoj prvých slov. Zvieratká z gazdovského dvora môžete nielen vidieť, ale aj počuť. Kvalitné a reálne zvukové nahrávky sú, tak ako vo všetkých knihách v tomto zozname, úplnou samozrejmosťou.

Vydavateľstvo Axióma sa neustále rozrastá o nové leporelá a spomedzi toľkého množstva výberu je náročné vybrať si len pár.

Mojimi favoritmi sú napríklad Hudební nástroje, Mozart či Hlasy ptáku.

Don´t tickle the lion (Sam Taplin, Usborne)

Chcete spojiť zvuk s ďalším zážitkom? Knižky z edície Touchy-Feely Sound Books prepájajú zvuk s hmatom. Pošteklite zvieratko po jeho srsti a ozve sa zvuk!

Opäť zaujímavá interaktívna kniha, ktorá vzbudzuje u dieťaťa chuť zapojiť sa do čítania.

Podobný štýl kníh má v ponuke napr. aj vyššie spomínané vydavateľstvo Axióma (V lese, Zvířatká na severním pólu).

Telo (Svojtka&Co)

Knihy, ktorých samozrejmosťou sú pevné strany (aby slúžili malým čitateľom čo najdlhšie) v sebe ukrývajú jednoduché ilustrácie so základnou slovnou zásobou.

Za pozitívum považujem aj to, že objekty sú v popredí a v pozadí nie je nič. Vďaka tomu dokáže dieťa lepšie zamerať pozornosť na cieľový obrázok bez toho, aby ho rušili iné (so slovom nesúvisiace) prvky.

Jedna kniha – jedna hlavná téma. Vďaka tomu si dokáže dieťatko spájať rôzne predmety na základe viac alebo menej jednoznačných znakov a vlastností do jedného „balíčka“. To je dôležité aj pre následné vybavovanie slov z tzv. mentálneho lexikóna – aby sa nám slová lepšie pamätali a aby sme si na ne vedeli rozpamätať.

Svojtka vo svojej edícii MINIPÉDIE ponúka veľké množstvo kníh viažúcich sa na rôzne témy (Záhrada, Vozidlá, Jedlo, 5 zmyslov…). Oplatí sa mať ich doma hneď niekoľko. Sú ideálne na prvé slová.

V knihe Telo nájdete okrem častí tela aj základné emócie. Skvelo ich (aj činnosti) dopĺňajú citoslovce. Kniha obsahuje pohyblivé prvky.


Dobrý deň, autíčko! (Nathalie Choux, Svojtka&Co)

Dobrý deň, autíčko bola našou prvou „príbehovou“ knihou.

Jednoduchý dej, situácia zo života, krátke vety (ktoré som počas čítania ešte viac zjednodušovala), známa téma, vhodná slovná zásoba, vysúvacie prvky (ktoré rozhýbu obrázok) – to všetko sú predpoklady na to, aby sa stala obľúbenou knihou aj u vás doma.

Práve takéto knihy sú najlepšou voľbou a presunom od izolovaných obrázkov (na učenie sa prvých slov) k príbehom (na učenie sa prvých viet).

Opäť edícia s viacerými podtitulmi (Dobrý deň, mačiatko/traktorček/včielka/šteniatko…).

Ham Ham (Ľudmila Mičianová, E.J.Publishing)

Jednoznačne kniha, ktorá by mala byť v každej detskej knižnici. Nie nadarmo je vo výbere najlepších kníh roka 2021! V mojom okolí nepoznám žiadne dieťatko (či rodiča), ktorému by neučarovala. Kniha je prispôsobená deťom od jedného roka aj po jazykovej stránke – výberom slov, dĺžkou viet. A nepíšem to len preto, že jej autorkou je logopedička, ktorá vývinu detskej reči rozumie.

Ako napovedá kniha – je celá o jedení. Zobrazuje každodennú rutinu, ktorá je deťom známa. Určite spoznajú aj jedlá, ktoré malé bábo papá. A že mu veru chutí!

Skvelá kniha, ktorej opis si zaslúži viac slov. Podrobnú recenziu nájdete v tomto staršom príspevku.

Je čas jít spát (Anita Bojsterbosch, Pikola)

Pri tejto knihe sa nedá nezívať! Zívanie s veľkou ochotou a autentickosťou opakuje aj náš Vilko. Skvelá na učenie imitácie, výmeny komunikačných rolí…a ideálna na predspánkovú rutinu.

Kniha má tenké strany, menšie dieťatko ju môže pri otváraní ústočiek a otáčaní strán ľahšie natrhnúť. Preto, pokiaľ vám záleží, aby ste si ju užívali čo najdlhšie, listujte si v nej s najmenšími drobcami spoločne 🙂

Od hlavy po päty (Eric Carle, Zelený kocúr)

Kniha, ktorá sa „číta“ pohybom? Že niečo také neexistuje? Tak ste potom ešte nevideli Od hlavy po päty.

Na každej dvojstrane nájdete zvieratko, ktoré znázorňuje pohyb. Dieťa je otázkou „Dokážeš to aj ty?“ podporované k opakovaniu. Stačí pár čítaní a pohybovú rozcvičku máte za sebou!

Eric Carle má viacero skvelých kníh, všetky sú originálne a na základe autorských ilustrácií aj ľahko „rozpoznateľné“.

Cupi Lupi (Matys)

S podtitulom Pohybové riekanky pre deti. Kombinácia melódie a pohybu je pre deti dokonalá. Kniha ich obsahuje hneď niekoľko – niektoré boli pre mňa známe, niektoré vôbec. Pohyb, ktorý by mal riekanku doprevádzať je znázornený na obrázkoch.

Nájdeme tu napr. Hijo heta na koníčku, Baran buc, Kolo mlynské, Kuje kováč podkovičku, Varila myšička kašičku…

Kniha je síce vypredaná, ale ukladám ju sem do zoznamu v prípade, že by sa vám ju niekde podarilo zohnať. Ja som ju zháňala po bazároch asi aj rok. Držím palce aj vám! 🙂

Pritúľ si ma (Sophie Schoenwald, Stonožka)

Rozkošná kniha plná úloh pre malého objaviteľa. Tučniačie vajíčko sa odkotúľa od svojich rodičov a je na vás, aby ste ho spoločne zachránili – pošúchajte ho, aby mu bolo teplúčko a zaklopte naň, aby ste pomohli mláďatku dostať sa von zo škrupiny.

Dieťatko ešte nemusí ani rozprávať a pri opakovanom čítaní textu vie predvídať, čo sa stane – preto sa do príbehu veľmi rýchlo (a rado) zapája. Roztomilé ilustrácie a príbeh povzbudzujú dieťa k empatii a starostlivosti.

V edícii nájdete aj iné knihy – Spinkaj, malý ježko, Vstávaj, malá včielka, Poď sa so mnou hrať, Budeš môj kamarát?

Čí je ten zadoček? (Svojtka&Co)

Roztomilá kniha! Vedia vaše deti rozpoznať zvieratká podľa ich zadočka? Okienková knižka, ktorá vám ukáže najskôr zadoček a potom celé zvieratko. Básnické duše potešia veršovanky.

Okrem iného mi kniha učarovala aj jej použitím – skvelo sa pri nej nenápadnou formou dieťa oboznamuje s gramatikou (tá sa u detí objavuje od cca 1,5 roka).

Komu patrí zadoček? Mačke. Koho je to zadoček? Mačkin. Všimli ste si otázky a ich rovnako-rozdielne odpovede? Jedna z nich vyžaduje odpoveď v Datíve a druhá v podobe privlastňovacieho prídavného mena.

Možno vás to neuchvátilo tak ako mňa, ale podobných kníh, kde sa dá vymyslieť opakujúca sa otázka, pričom jej odpoveď vyžaduje iný pád ako nominatív alebo akuzatív je ako šafránu. Skvelá aj do logopedickej terapie.

Nenásytná húsenička (Eric Carle, Zelený kocúr)

Týmto výberom pravdepodobne nikoho neprekvapím. Jedna z celosvetovo najobľúbenejších detských kníh.

Húsenička sa prehrýza rôznymi druhmi jedál, pričom za ňou ostávajú len dierky. Nenápadná kniha v sebe ukrýva prekvapivo veľa tém – znázorňuje životný cyklus premeny húsenice na motýľa, oboznamuje deti s dňami v týždni, potravinami, prvými počtami.

Internet je plný nápadov na rôzne aktivity, ktoré s príbehom ďalej pracujú.

Čarovný strom (Christie Mathesonová, Zelený kocúr)

Opäť ďalšia z interaktívnych kníh. Je o niečo zložitejšia ako Pritúľ si ma, ale jednoduchšia ako Knižka (Hervé Tullet).

Čarovný strom vyzerá na prvý pohľad ako jednoduché leporelo. Ukrýva sa v ňom však obsahovo omnoho viac. Na každej z dvojstránok nájdeme strom a krátky text – inštrukciu, čo máme urobiť. Raz klopeme, šúchame, inokedy šteklíme, fúkame, posielame vzdušný bozk, trasieme, či tlieskame. A vďaka tomu sa dejú zázraky – na strome sa objavia lístky, púčiky, jabĺčka, listy zmenia farbu, opadajú, objavia sa snehové vločky….dokonca sa staneme aj svedkami zázraku života…🙂

Krátke inštrukcie podporujú rozvoj porozumenia. Text sa zameriava najmä na slovesá a keďže na základe nich malý čitateľ vykonáva činnosti, lepšie si ich upevní v pasívnej slovnej zásobe.

Kniha vyzýva čitateľa zapojiť sa – preto takýto typ kníh s radosťou odporúčam aj deťom, ktoré ešte nerozprávajú. Dajú sa využiť už pri učení imitácie (gest), tvorbe zvukov a prvých slov (klop/puk/fúúú/bác) i pri rozširovaní základnej slovnej zásoby.

Šup šup (Ľudmila Mičianová, E.J. Publishing)

Voľné pokračovanie Ham ham. Všimli ste si, že obe knihy majú krátke názvy? Perfektné, však? Takto si ich zapamätajú aj tí najmenší čitatelia.

ŠUP ŠUP je pre deti od 1,5 roka. A síce sa budem opakovať z recenzie o Ham Ham, ale sú si veľmi podobné – obe majú všetko, čo by mala detská kniha mať: tému, ktorá je blízka deťom, štýl písania, ktorý sa im prihovára tak, aby textu rozumeli a ilustrácie, ktoré im rozžiaria očká.

Obliekanie, každodenná rutina (alebo každodenný boj? 😊). Slová a frázy, ktoré sa deťom spájajú s často sa opakujúcou činnosťou sú deťom bližšie. A také obliekanie je deťom veľmi známe, poznajú jeho postupnosť, vedia predvídať ďalší krok. Možno práve preto sa budú pri čítaní o bábu usmievať (a/alebo chytať za hlavu) – bábo je totiž akési popletené. Nohavice na ruky, tričko na nohy…všetko je akosi naopak! A my, dospelí, sa zas pousmejeme nad vtipnou pointou v závere, ktorá rodičovstvo (dokonalo) vystihuje 😊

Autorkou knihy je slovenská logopedička. Kniha je preto prispôsobená deťom aj po jazykovej stránke. Krátke vety, známe slová, ktoré sa opakujú. Ak nie ste zvyknutí na tento typ kníh, možno vás text prekvapí aj tým, že ho je „pomenej“, ale nedajte sa zmiasť. Text nemá dieťa presýtiť, zahltiť. Má byť pre dieťa v tomto veku zrozumiteľný, byť len o „jeden krok zložitejší“ a udržať pozornosť svojich čitateľov – od prvej až po poslednú stranu.

Nina ide spinkať (Svetlana Kapálková, Krajina čitateľov)

Kniha od logopedičky, ktorá približuje deťom predspánkovú rutinu. Aj táto má zjednodušený text, ktorý je prispôsobený menším deťom. Obsahuje aj frázy, ktoré sa opakujú (tie ja v knihách zbožňujem!).

Nina ide spinkať, ale niečo jej chýba. Najskôr deka, potom ponožky a potom plienka i kniha. Na pomoc jej príde mama a potom si spolu v posteli čítajú.

Krátke leporelo, ktoré si rýchlo obľúbite aj vy 🙂

Stratené sovíča (Chris Haughton, Zelený kocúr)

Rozkošná kniha plná humoru. Okrem ilustrácií a príbehu sa mi páči aj text samotný – nie je ho príliš veľa, čo znamená, že dieťa ľahšie udrží pozornosť. Viaceré frázy v texte sa opakujú, vďaka čomu si ich môže malý čitateľ ľahšie zapamätať a tak sa do čítania aj ľahšie zapojiť. Text zároveň vyzýva k tomu, aby sme pri čítaní ukazovali („Moja mama je VEĽMI VEĽKÁ. TAKÁTO!“), no a takéto čítanie je pre deti veľmi zaujímavé.

Toto bola prvá kniha, ktorej príbeh sme si aj zahrali s prstovými maňuškami (uháčkované u jednej šikovnej panej). V knihe síce „vystupuje“ len pár zvieratiek, ale dej je dynamický a text budete vedieť naspamäť už po druhom prečítaní 🙂

Na čo je nočník? (Katie Daynes, Svojtka&Co)

Po čase sa dieťatko začne viac zaujímať o to, čo sa deje okolo neho a ako funguje svet. Zlepšuje sa jeho porozumenie aj rozprávanie.

Vysvetľovanie základných rutín podľa obrázkových príbehov (ako spinkanie, umývanie zúbkov, vykonávanie potreby do nočníka) je skvelou príležitosťou ako mu priblížiť každodenné činnosti.

Z edície odporúčam aj Čo je to spánok? a Prečo si musím umývať zuby?.

Varila myšička kašičku (Vakát)

Rytmus a melódia sú pri učení riekaniek a básničiek veľkí pomocníci – nielenže deti prirodzene zaujímajú, ale vďaka nim sa im lepšie pamätajú. Netreba ich pritom do toho nútiť – ak sa im niektorá veršovanka zapáči, sami si ju budú pýtať.

Kniha Varila myšička kašičku je súbor riekaniek, veršovaniek, vyčítaniek , pesničiek a básničiek, ktoré poznáme z  detstva. Taký nostalgický návrat do detských čias 🙂

Básnička ti pomôže (Daniel Hevier, Buvik)

Dokonalejšie spojenie ako spisovateľ Daniel Hevier a ilustrátorka Mária Nerádová snáď ani neexistuje. Krásna kniha, ktorá očarí nielen svojím obsahom, ale aj vizuálne.

Kniha obsahuje básničky na každodenné činnosti, ktoré sa pravidelne opakujú – rutiny. Odriekaním básničiek pri umývaní rúk, zúbkov, pri šnurovaní či obliekaní sa môže stať aj z nudných činností zábava. Dieťa zároveň bude vedieť predvídať, kedy aktivita končí a preto bude ochotnejšie spolupracovať (a to sa týka aj činností, ktoré nie sú moc obľúbené).

Rutiny, ktoré sú doprevádzané slovom výrazne napomáhajú rozvoju reči – dieťa vie predvídať, čo sa stane, vďaka čomu sa vie lepšie zapojiť. Okrem toho zlepšujú aj jeho porozumenie a umožňujú mu zdokonaľovať a trénovať svoje sociálne zručnosti.

Môj macík (Mária Rázusová-Martáková, Eastone Books)

Najväčšia klasika! Pôvodná kniha v novom vydaní. Deň dievčatka a jeho macka v rýmovačkách. Rýmy, na ktoré si veľmi rýchlo rozpamätáme.

Aj napriek rokom, ktoré kniha má, dokáže deti zaujať. A ak by aj nie – je skvelé predstaviť dieťaťu aj knihy svojho detstva.

Night sounds (Sam Taplin, Usborne)

Dôvod, prečo je v tomto zozname aj táto kniha je rôznorodosť zvukov, ktoré obsahuje. Stlačením tlačidla sa môžete započuť do bubnovania dažďových kvapiek na okno, chrápania driemajúcich zvieratiek, zvonenia zvonov aj trepotania krídlov netopierov.

Takéto zvuky, ktoré príbeh dopĺňajú ma veľmi bavia 🙂

Aj keď je to zvuková kniha, vzhľadom k veľkému množstvu detailov na ilustráciách je z môjho pohľadu vhodná skôr pre deti okolo 2 rokov.

Vilko Ušiačik: Zajačik Vilko spoznáva svet (Andrea Kuhrmann, Nadine Reitz, Stonožka)

Vilko ušiačik bol pre mňa jednoznačne najkrajší knižný objav v roku 2022 (a nielen kvôli menu hlavného hrdinu :-)). Ešte som podobnú knihu dovtedy neobjavila. Kniha má niekoľko kapitol a príbeh je znázornený dejovými obrázkami, pričom pri jednom obrázku sú zvyčajne jedna až dve vety.

Takýto spôsob čítania výrazne podporuje porozumenie textu a tiež napomáha tomu, aby mohlo skúsiť dieťa čítať knihu samo – vďaka obrázkom nevynechá nič dôležité.

Potulky (Rotraut Susanne Bernerová, Zelený kocúr)

Viete, aká je najlepšia príbehová kniha bez textu? No predsa Potulky! Potulky si zaslúžili aj svoj samostatný článok. Prečítajte si 8 dôvodov, prečo rozvíjajú reč.

v

Ako sa cítiš, medvedík? (Agata Królak, 82 Book and Design Shop)

Ako sa môže cítiť medvedík v rôznych situáciách? Čo zažíva? Pri čítaní sa dieťa zoznámi s pocitmi a empatiou. V našej knižnici to bola prvá kniha s touto témou. Pri jej čítaní som zistila, že mi chýba explicitné pomenovanie emócie – a tak som si svoju slovnú zásobu bola „nútená“ rozširovať aj ja 🙂

Vilko máva obdobia, kedy ju chce čítať opakovane a zakaždým pozorujem, že jeho vnímanie pocitov a empatia sa zdokonaľuje. K medvedíkovej emócii sa snažíme priradiť aj inú situáciu z nášho života.

A určite netreba zabudnúť aj na sériu Kubka (Marta Galewska-Kustra). Z nich máme doma len „pokročilejšiu“ verziu, ale verím, že čoskoro si obohatíme zbierku aj o ostatné 🙂